Często zadawane pytania dotyczące reportażu i sesji ślubnej

 1. Ile zdjęć wykonuje pan w trakcie reportażu ślubnego?
  wszystko zależy od ilości osób i atrakcji podczas wesela w przypadku wesela do 100 osób jest to około 1000 zdjęć
 2. Ile otrzymujemy zdjęć?
  w pakiecie całodniowym od przygotowań do oczepin jest to min. 300-500 zdjęć, oraz z sesji ślubnej dodatkowo około min. 100 udanych zdjęć.
 3. Kto wybiera zdjęcia do albumu lub foto książki? Fotograf według swojego uznania czy Para Młoda?
  Zawsze proponuję że ja wybieram zdjęcia do albumu według wytycznych. Przedstawiam je w galerii internetowej plus pozostałe zdjęcia z dnia ślubu, więc jest możliwość poprawienia wybranych przeze mnie zdjęć. W przypadku projektu foto książki wysyłam do zatwierdzenia i jeżeli nie ma poprawek zlecam druk.
 4. W jaki dzień jest robiona sesja plenerowa gdy decydujemy się na nią w innym terminie?
  Największy wpływ ma pogoda, jeżeli jest sprzyjająca to zazwyczaj jest to najbliższy poniedziałek lub inny dogodny dzień w tygodniu
 5. Gdzie odbywa się plener ślubny?
  Razem przed ślubem ustalamy gdzie powinien się odbyć, są to miejsca gdzie często wracacie lub atrakcyjne krajobrazowo. W górach lub nad morzem znam wiele takich lokalizacji
 6. Ile czasu trwa sesja plenerowa?
  tak długo jak to konieczne. W praktyce aby zrobić w kilku miejscach taka sesja zajmuje ok 3-5 godzin
 7. Ile kosztuje sesja zdjęciowa “plenerowa” (choć nie zawsze musi być w plenerze) i co wpływa na cenę?
  Na cenę wpływ ma kilka czynników, takich jak: wizażysta/stylista, akcesoria, dekoracje, obróbka graficzna (post-produkcja ), dodatkowy sprzęt foto, asystent, lokalizacja i wykonanie samych fotografii w plenerze lub we wnętrzach.
 8. Ile trwa oczekiwanie na gotowy materiał zdjęciowy?
  W zależności od sezonu i ilości zdjęć, zwykle 1 miesiąc od zakończenia dnia zdjęciowego
 9. Czy są w ofercie sesje z wizażem i stylizacją?
  Tak. Współpracujemy z profesjonalnymi wizażystkami i stylistkami. Do sesji można zamówić profesjonalny wizaż i stylizację. Taki makijaż fotograficzny pozwoli zakryć wszelkie niedoskonałości cery i podkreśli Twoje atuty, a stylistka oprócz porad, dopilnuje także czy wszystko jest na swoim miejscu podczas sesji
 10. Na czym polega post-produkcja / obróbka graficzna fotografii?
  To szereg czynności, które fotograf wykonuje po zakończeniu zdjęć. Obejmuje ona m.in.: selekcję zdjęć, korektę kadru, nasycenie barw, korektę balansu bieli, korektę światła i cieni, usuwanie niedoskonałości skóry, zmianę kolorystyki zdjęcia lub usuwanie niepotrzebnych elementów w kadrze.
 11. Czy istnieje możliwość otrzymania plików RAW
  Niestety nie udostępniam plików źródłowych RAW, Wszystkie zdjęcia otrzymujecie po obróbce w postaci plików jpg
 12. Jakiego sprzętu używam do fotografii ślubnej
  Do zdjęć reportażu ślubnego używam profesjonalnych lustrzanek Canon 5D MK III i obiektywów jak np. Canon EF 16-35mm f/2.8l, Canon EF 24-70 mm f/2.8l II EF USM czy Canon EF 70-200 mm f/2.8l IS II USM. Wykorzystuję kreatywnie światło zastane a także systemowe lampy błyskowe.
 13. Umowa pomiędzy fotografem a młodą parą
  Dbałość o detale wyróżnia najlepszych fotografów, więc wszystkie ustalenia wpisuję do umowy, którą podpisuję po rezerwacji i wpłacie zaliczki
 14.  Czy posiadam uprawnienia do fotografowania i filmowania w kościele
  Tak, odbyłem kurs liturgiczny i posiadam uprawnienia i legitymację z kurii biskupiej na rejestrowanie zdjęć czy filmów w kościele.